Jak vybavit školáka

By Červinková Pavlína - zveřejněný:28 Srpen 2010

1. AKTOVKA - Na aktovce se nevyplatí šetřit. Brašna by měla mít anatomické tvarování zad a nastavitelné popruhy, aby nedocházelo k nesprávnému formování páteře.

2. PENÁL – Rezignujte na několikapatrová pouzdra. Čím jednodušší penál vyberete, tím přehlednější pro dítě bude a snáz si v něm udrží pořádek.
• základní vybavení penálu: dvě tužky č.1 a 2, měkká guma, ořezávátko, základní sada pastelek, ostré nůžky s kulatou špičkou a pero.

3. PŘEZŮVKY – Nejvhodnějšími přezůvkami pro děti do 10 let jsou dětské bačkory nazouvací. Přezůvky jsou důležité pro udržení správného mikroklimatu nohy.
Kritéria při výběru:
Obuv musí dobře padnout jak do délky, tak do šířky. Příliš široká obuv klouže při chůzi a poškozuje prsty tlakem na obuv. Obuv pro děti musí mít prostornou, kulatou špičku, která mu poskytne dostatek místa pro všechny prsty. Je důležité, aby obuv byla vybavena stélkou nebo vkládací vložkou ze savého materiálu, jako je useň nebo textil, a to z důvodu, že dětská noha se většinou hodně potí. Při chůzi, v místě, kde se noha v oblasti prstních kloubů ohýbá, má být obuv co nejflexibilnější. Zvolením nevhodné obuvi může dojít ke vzniku deformace nohy.
Příčiny vzniku deformace nohy:
• Nevhodně zvolená bota – příliš úzká bota, příliš široká bota, krátká bota, špičatá aj.
• Nadváha dětí, nedostatek pohybu.
• Dlouhé stání na jednom místě x dlouhá chůze
• Chůze po tvrdých a rovných podlahách na boso.

4. CVIČEBNÍ ÚBOR – tričko s krátkým rukávem, kraťasy, teplákovou soupravu, tenisky na ven a cvičky do tělocvičny.

Základní škola Dvory
Dvory 40
Nymburk
zsdvory@seznam.cz